SANAL GERÇEKLİK KAMERASI

SANAL GERÇEKLİK KAMERASI

SANAL GERÇEKLİK KAMERASI, Günümüzde teknoloji haberlerinde en çok duyduğumuz konu sanal gerçeklik konusu. Peki, bu sanal gerçeklik nedir?

Sanal gerçeklik gerçek hayatta var olan ya da var olmayan herhangi bir yerin bilgisayar ortamında oluşturulmasıdır. Sanal gerçekliğin kendi 3 boyutlu dünyası vardır. Sanal gerçeklik hayatımızda eğitim, gözlem, test, eğlence ve sağlık başta olmak üzere daha birçok alanda etkin rol oynar. Son gelişen teknoloji sayesinde sanal gerçeklik sadece bilgisayar ortamında sınırlı kalmayacak. Bu sınır sanal gerçeklik gözlükleriyle ortadan kalkacaktır. Peki, bu sanal gerçeklik gözlüğü nedir? Sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde artık sanal gerçeklik ortamını her an yanımızda taşıyarak istediğimiz zaman yaşayabileceğiz. Peki, bu sanal gerçeklik gözlüklerine bu 3 boyutlu videolar nasıl ulaşıyor? Bu sorunun tek bir cevabı oda sanal gerçeklik kamerasıdır.

Sanal gerçeklik kamerası nedir? Bu sanal gerçeklik kamerası ne işe yarar? Sanal gerçeklik kamerasını herkes kullanabilir mi? Yazının devamında sizlere bu soruları aktarmaya devam edeceğiz…

SANAL GERÇEKLİK KAMERASI

Sanal gerçeklik kamerasına aslında 3 boyutlu çekimler yapan kamerada diyebiliriz. Günümüzde sanal gerçeklik kameraları çıkmadan 2 boyutlu kameralarla çekim yapılırdı. Bu 2 boyutlu kameralarla sadece kadraja giren bölü görülebiliyordu. Fakat artık sanal gerçeklik kameralarıyla bu tarihe karışıyor.

Sanal gerçeklik kameralarıyla fotoğrafı 3 boyutlu olarak yaşayabileceksiniz. Yani sanal gerçeklik kamerasıyla çekilen bir yeri sanal gerçeklik gözlüğü sayesinde arkamızda ne var? Kafamızı kaldırınca ne göreceğiz? Aşağıda ne var? Bu gibi durumları rahatlıkla yaşayabileceksiniz. Sanal gerçeklik kameralarına herkes sahip olabilir yalnız bunun bir ücreti var. Sanal gerçeklik kamera fiyatları 800 Dolar ile 60 Bin dolar arasında değişmektedir. Bu fiyat farklılıkları çekim kalitesine bağlı olarak ve sanal gerçeklik kamerasını üreten markaya göre değişebilmektedir. Sanal gerçeklik kamerası Nokia, Samsung, Gopro, Lg gibi birçok teknoloji devleri tarafından üretilmektedir. Birçok teknoloji firması bu alana yatırımlar yapma konusunda hazırda beklemektedir. Bu alandaki potansiyeli gören firmalar vakit kaybetmeden sanal gerçeklik alanına ciddi yatırımlar gerçekleştirme konusunda birbirleriyle ciddi rekabet içerisinde bulunmaktadırlar…

Sanal Gerçeklik teknolojisinin önümüzdeki yıllarda müthiş bir evrim geçireceği kaçınılmaz olarak görülmektedir…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ