SANAL GERÇEKLİK VE SAĞLIK

SANAL GERÇEKLİK VE SAĞLIK

SANAL GERÇEKLİK VE SAĞLIK, şuan yaşamakta olduğumuz yıl 2016. 2016 yılı teknoloji dünyası tarafından sanal gerçeklik yılı olarak ilan edildi. Sanal gerçeklik icat edildiği günden beri Dünya’da deprem etkisi yarattı…

Artık sanal gerçekliği ve sanal gerçek gözlüğünü duymayan kalmamıştır. Hatta çoğumuz alışveriş merkezlerinde tanıtım stantlarında sanal gerçek gözlüğünü kafamıza geçirip sanal gerçekliğin dünyasına dalmışızdır. Bu deneyimi ilk kez yaşayanlar şaşkınlıklarını ifade etmekte bile zorlanırlar. Oldukça yeni sayılabilecek bu teknoloji ile tanışan insanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyorlar.

Sanal gerçeklik birçok alanda etkili olmuştur. Bunlardan en çok etki ettiği alan eğlence alanıdır. Birçok gencin hayali oynadıkları oyunları 3 boyutlu olarak oynamaktı. Sadece gençlerin değil yetişkinlerinde oyun dünyasında böyle bir deneyim yaşamak istedikleri bilinmekteydi. Teknoloji şirketleri insanların bu isteklerini iyi bir şekilde analiz ederek tam olarak ihtiyaca uygun bir teknoloji ortaya çıkardılar. Doğal olarak bu istek önceden beri ihtiyaç duyulduğundan dolayı büyük bir talep ile karşılaştı. Teknoloji devleri kullanıcıların istek ve ihtiyaçlarını göz önüne alarak bu alanda ciddi yatırımlar yapmakta ve ürünü daha da geliştirmeye çalışmaktadırlar.

Sanal gerçeklik ve sağlık arasında nasıl bir ilişki vardır? Sanal gerçeklik, sağlık biliminin hangi alanlarında kullanılacaktır?

SANAL GERÇEKLİK VE SAĞLIK

Sanal gerçeklik bilindiği gibi son teknoloji ürünleri arasında yer almaktadır. Sanal gerçeklik sayesinde sağlık alanında birçok hastalık daha kolay tedavi edilebilecek. Sanal gerçeklik sağlık alanında daha çok psikolojik tedavilerde kullanılması amaçlamıyor. Mesela travma geçirmiş hastada oluşan stres bozukluğunu hastaya sanal gerçeklik gözlüğü takılarak sanal dünyada terapi etmeyi amaçlanıyor. Bu tedaviyle sonuca daha hızlı ve daha net bir şekilde ulaşılacağı düşünülüyor.

Sanal gerçeklik sadece stres bozukluğunda kullanılmayacak. Mesela bir hasta düşüncelerini ifade etmede zorlanıyor bu zorluğun sanal gerçeklik ile ortadan kaldırılması hedeflenmekte.

Hasta düşüncelerini kiminle paylaşırken zorlanıyorsa onunla sanal dünyada konuşarak tedavi ediliyor. Sanal gerçekliğin sağlık alanında ki faydaları bu kadar değil dikkat bozukluğu, ağrı etkisini azaltma gibi daha birçok alanda kullanılması amaçlanıyor.

Sanal gerçeklik ilerleyen yıllarda sağlık alanının tamamında kullanılmaya devam edecek ve teşhis, tedavi yöntemlerinin doğruluk payını artıracak gibi gözüküyor…


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ