Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Saygınlık Nasıl Kazanılır? gibi bir çok soru özellikle gençler arasında çokça sorulmaya başlandı bizlerde bu amaçtan dolayı saygınlık ile alakalı olarak önemli bilgiler paylaşacağız…

Her insan toplum tarafından saygı duyulan bir birey olmak ister bazısı bunu başarırken bazısı ise maalesef bu konuda başarılı olamaz. Saygınlık kazanmak konusunda ne yapacağını bilmeyen insanlar için hazırlamış olduğumuz bu yazı dizisi önemle okunması gerekmektedir…

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

1- Doğal Olun

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Doğal olmak saygınlık kazanmak için en gerekli olan şeylerin başında gelmektedir. Doğal olan bir insan yapmacık tavırlar sergilemediği için farklı gözükür ve bu durum onun saygın bir birey olmasında oldukça önemli bir faktördür.

2- Dürüst Olun

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Dürüst olmak insanların size her daim saygı duymasında oldukça önemlidir. Dürüst bir bireyseniz insanlar size güven konusunda sıkıntılar yaşamayacak ve sizin yerinize toplumda reklamınızı çok rahat bir şekilde yapacaktır.

3- Verilen Sözleri Tutun

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Verilen sözleri tutmak dürüstlük ilkemiz ile aynı değerdeki bir kavramdır. Verilen sözleri zamanında ve eksiksiz uygulayarak insanların size saygı duymasını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

4-Proaktif Olun

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Proaktif olun dememizden kasıt yönlendirilen olmayın sürekli yönlendiren olun. Bu toplum tarafından her işin altından başarı ile çıkmanızı sağlayacaktır.

5-Sürekli Özür Dilemeyin

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Sürekli yaptığınız hatalar karşısında özür dilemeyin yani 1 kere yaptığınız hataları tekrardan yapmamaya özen göstermelisiniz ki şikayet edilen bir insan statüsünden kurtulasınız.

6- Dedikodu Yapmayın

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Saygınlık kazanmak isteyen bir bireymutlaka başkalarının arkasından konuşma hastalığına son vermesi gerekmektedir.  Sorunlarınızı kişinin arkasından konuşarak değil kişiyle yüz yüze konuşarak çözmelisiniz.

7-Eleştiriye Açık Olun

Eleştiriye her daim açık olun size karşı yapılacak olan olumsuz eleştiriler karşısında sakin kalmayı ve karşıdaki kişiyi özveri ile dinlemeyi alışkanlık haline getirin

8- Sosyal Olun

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Eve kapanarak hiçbir zaman saygın bir birey olamazsınız. Bunun için dışarı çıkıp insanların hayatlarına artı değer katacak faaliyetlerde bulunan sosyal yardımlaşmaya önem verin.

9- Kendi Görevlerinizin Bilincinden Olun

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Saygınlık kazanmanın ince noktalarından bir tanesi kendi görevlerinizin bilincinde olun ve onları eksiksiz yapmaya çalışın. Mesela öğrenciyseniz derslerinizi başarı ile geçmeye çalışın, Baba iseniz ailenizi kimseye muhtaç etmemek için çalışın.

10- Hayır Demesini Bilin

Saygınlık Nasıl Kazanılır?

Hayır demesini bilmek oldukça önemlidir. Sürekli başkalarının sizlere dayattıklarına evet derseniz. Saygınlığınızı yitirirsiniz.

11- Olumsuz Durumlar Karşısında Tavrınızı Koyun

Olumsuz durumlar karşısında belli bir tavrınız olsun. Size veya başkalarına yapılan bu olumsuz durumlar karşısında tepkisiz kalırsanız belli bir süre sonra insanlar arasında saygın olmayan bir birey konumuna gelirsiniz.

12-Dinlemesini Bilin

Dinlemesini Bilin

Saygınlık Nasıl Kazanılır? sorusuna verilecek en güzel cevaplardan bir tanesi de dinlemesini bilmek gelmektedir. İnsanların sizin söylediklerinize önem vermesini istiyorsanız ilk önce insanları dinlemesini bilmelisiniz.

13- İnsanlara Önemli Olduklarını Hissettirin

İnsanlara Önemli Olduklarını Hissettirin

Saygınlık kazanmak istiyorsanız önemli maddelerden bir tanesi de insanlara önemli olduklarını hissettirmenizdir. İnsanlar kendilerini iyi hissettiren insanların yanında olmak isterler.

14-Duygularınızı Kontrol Etmeyi Öğrenin

Duygularınızı Kontrol Etmeyi Öğrenin

Duygularınızı nerede tam olarak insanlara aktarmanız gerektiğini ve nerede duygularınızı belli etmemeniz gerektiğini iyi ayarlamanız gerekmektedir.

15- Kendinize Saygı Duyun

İş ve Kariyer

Kendisine saygı duymayan bir insan hiçbir şekilde toplum tarafından saygı duyulmaz. Bu yüzden öz saygınız olsun daha sonra başkalarının size saygı duymasını bekleyin.


ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Şenol KAYHAN dedi ki:

    Aradığım konu teşekkürler 🙂

BİR YORUM YAZ