Sohbet Geçmişi Kayıt Altına Alınır mı?

Sohbet Geçmişi Kayıt Altına Alınır mı?

İnternet ortamında birçok sohbet siteleri ve mobil uygulamalar mevcuttur. Tüm uygulama ve site yöneticileri bu konuşmaların kayıtlarını yasal sorumluluk almamak için tutmaktadırlar. Digital ortamda yapılan hiç bir veri kaybolmaz ve kayıt altında alınır.

Sohbet Geçmişleri Nasıl Kaydedilir?

Öncelikle iki türlü olarak kayıt yapılır. İlki kullanıcıların yazmış oluğu panellerde kullanıcılara açık olarak kayıt yapılır. Bunun sebebi ise kullanıcı yapmış olduğu sohbetleri ileriki zamanlarda tekrar ihtiyaç duyabilir. Unutmuş oluğu bir yazıyı bulmak için ya da arkadaşıyla konuştuğu bir konuyu yazılı olarak daha sonradan kanıtlaması gereken durumlar olabilir bu gibi küçük sebeplerle kullanıcıda kayıt yapar. Diğer bir kayıt şekli ise Log Kayıt denilen bir sistemdir.

Sohbet Geçmişi Kayıt Altına Alınır mı?

Log Kayıt Nedir?

Log kayıt geliştirici (Uygulamayı yazan kişi) tarafından kayıtları veri olarak tutulur. Bunun sebebi ise öncelikle yasal bir zorunluluktur. Cinayet, taciz, hakaret gibi davalarda hakim emniyet güçlerinden bu kanıtları isteyebilmektedir. Hangi uygulama olursa olsun arka planda kullanıcıların erişimine kapalı bir şekilde kayıtların tutulma zorunluğu vardır. Konuşmalarınız siz uygulama üzerinden silseniz dahi sunucuda bir kopyası zaman aşımına uğrayana dek geliştirici tarafından tutulmaktadır.

Sohbet Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sohbet uygulamaları kullanırken banka bilgileri kişisel bilgiler kimlik pasaport vb. şahsınıza özel bilgiler kötü amaçlar için geliştirici tarafından kullanılabilir. Bu sebeple sohbet esnasından bu tarz bilgilerin sohbet uygulamalarından paylaşılması kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Banka bilgileriniz kullanılarak hesaplarınızdan alışveriş yapılabilir. Sohbet ederken bu tarz bilgilerin paylaşılmamasına özen gösterilmelidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ