Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Staj süresi iş dünyasına atılmanın ilk şartlarından bir tanesidir.Bu yüzden staj yapılacak süreyi boşa geçen bir zaman olarak düşünmemelisiniz…

Bu yazımızda staj süresi boyunca yapmanız ve yapmamanız gereken bilgileri sizlere aktarmaya çalışacağız.Umarız iş hayatına atılmak üzere olan gençlerimiz için bu yazımız faydalı olur.

Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

1-Stajı Ciddiye Alın

Stajı normal çalışan edasıyla yapın.Muhtemelen staj süresi boyunca para almayacaksınız.Bu yüzden edineceğiniz deneyimlere odaklanıp para ile alakalı düşünceleri kafanıza takma malısınız

2-İş İle Alakalı Muhabbetlerde Bulunun Boş Muhabbet Etmemeye Özen Gösterin

İşinizin dışında sorular sormanız çalışanlar tarafından boş insan izlenimi bırakacaktır.Bu yüzden soracağınız veya muhabbet edeceğiniz konuları iyice düşündükten sonra konuşmaya başlayın.

3-Uykunuzu Almaya Özen Gösterin

Uyku iş ve özel hayatın akışını belirleyen en önemli aktiviteler arasındadır.Bu yüzden iş yerinde iş yerinde verimli olmak istiyorsanız kesinlikle ve kesinlikle uykun düzeninize çok dikkat etmeniz gerekmektedir.

4-İşe Zamanında Gidip Gelmeye Çalışın

İş hayatında en önemli noktalardan bir tanesi de iş yerine zamanında gidip gelebilmektir.Bu yüzden stajyer olduğunuzu düşünerek herkesten 5 dakika önce iş yerinde olmaya ve 5 dakika sonra işten ayrılmaya özen göstermeniz patronunuzun dikkatini çekecektir.

5-İş Arkadaşlarınızı İyi tanımaya çalışın

İş arkadaşlarınızı iyi tanıyın bu sayede iş yerine daha kolay adapte olacağınızı unutmayın.İş arkadaşlarınıza karşı güler yüzlü, sevecen tavırlarla yaklaşmaya özen gösterin.Ayrıca nasıl çalıştıklarını gözlemleyin.

6-Giyiminize Her Zaman Özen Gösterin

Fazla şık olmadan abartmadan giyiminize özen göstermek sizi değerli kılacaktır.Bizim size tavsiyemiz her zaman beyaz gömlek tercih etmeniz

7-Basit işleri Ciddiyetle Yapın

İş yerinde size verilen basit işleri dahi ciddiyetle yapmaya özen gösterin.Bu işleri düzenli ve iyi yapmanız işveren tarafından daha önemli işler verilmesinde size basamak olacaktır.

8-Çalışma Saatlerinde Mümkün Olduğunca Telefonla Uğraşmayın

Çalışma saatlerinde telefonla uğraşmak en büyük sakıncalar arasında yer alacaktır.Tüm patronlar çalışanlarda siz fark etmeseniz de telefonla vakit harcayıp harcamadığına bakar.

9-Sorular Sorun

Yapacağınız işlerde çekinmeden sorular sormanız hata yapma olasılığını azaltacaktır.

10-İş Arkadaşlarınızla İş Dışında Aktiviteler Yapmaya Çalışın

İş arkadaşlarınızla iş dışında buluşmak performansınızı artıracak ve arkadaşlarınız size iş konusunda her türlü detayda yardım etmeye başladıklarını göreceksiniz.

11-Çevrenizi Genişletin

Staj dönemi iş bağlantıları kurabilmek için çok önemlidir.İş dışında önemli kişilerle kuracağınız bağlantılar sizi ilerideki iş hayatında daha kolay iş bulmanız için destekleyecektir.

12-Çalışkan Olun

İş yerinde size verilecek işleri hemen bitirmeye çalışıp başka işleri yapmaya çalışmak staj yapacağınız yerde tam zamanlı çalışabilme imkanı yakalayabilmeyi sağlar.Bu yüzden işin size gelmesini beklemeyin siz işin üzerine gidin.

13-Sabırlı Olun

Stajyerlik yapanların en büyük zaaflarından bir tanesi sabırsız olmalarıdır.İlk günden önemli işlerin size verilmesini istemek fazlaca hayalcilik olacaktır.Sabır edildikçe size önemli işlerin verileceğini göreceksiniz

14-Yapılan İşleri Ve  İş Arkadaşlarınızı Eleştirmeyin

Unutmayın siz orada stajyer siniz bu yüzden iş arkadaşlarınızı ve işi kesinlikle eleştirmeyin.Eleştiri yapmanız sizi işten soğutacaktır.Bu da doğal olarak performansınızı etkileyecektir.

15-Son Olarak Patronunuza Hedeflerinizi Anlatın 

Patronunuza hedefleriniz hakkında bilgi vermek tembel çalışan izlenimini yok edecektir ve staj süresi sonunda bir iş teklifinin size gelmesini sağlayabilecektir.

Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler? Staj Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ