Stres İle Başa Çıkmanın Yolları

Stres İle Başa Çıkmanın Yolları Gelişen teknoloji ve büyük bir değişimin içinden geçen bir zaman diliminde insanların dertleri dönemine göre değişmektedir. Geçmiş zamanlarda bir çok insanın ölümüne neden olan hastalıkların birçoğunun tedavisi, hızla ve istikrarlı bir şekilde gelişen teknoloji sayesinde kolaylık ile tedavi edilebilmekte. 24 saatin yetmediği bir dönemde yaşar iken birçok insanın muzdarip olduğu konulardan bir tanesi de stres olmaya başlamıştır. Stres hastalığının bu kadar yaygınlaşması sonrasında insanların en merak ettikleri konulardan bir tanesi de hayli ile stresle başa çıkmanın en iyi yolu nedir gibi sorular olmuştur.  İşte stres gibi büyük bir sorun bu yolları uygulamanız sayesinde başa çıkılabilecek hale gelebilir.

stresle başa çıkmanın 10 yolu

  1. başa gelebilecek kötü olaylar ya da sınav zamanında olmanın stres yaratması çok normaldir. Bunu normal karşılamaya başlayarak stres ile başa çıkmaya başlayabilirsiniz.
  2. Düzenli olarak spor yapmalısınız ve de beslenme alışkanlıklarınızı iyi yönde edinmelisiniz. Kafein, alkol ve sigara tüketiminden kaçınmalısınız.
  3. Çin atasözü olan kurbağayı yutun! Yani acil olan, son ana bıraktığınızda elinizi ayağınızı dolaştırıp size stres yaratan işleri en önce yapın, son ana bırakmaktan kaçının.
  4. Yapmayı sevmediğiniz işler için farklı alternatifler üretip etrafınızdan yardım isteyebilirsiniz.
  5. Mükemmeliyetçilik huyundan vazgeçilmelidir. Her şey mükemmel olmak zorunda olmayabilir.
  6. Stres durumu ile karşı karşıya gelindiği zaman gülüp geçilmeli, aldırış edilmemelidir.
  7. Gün içinde bekleme sürelerinde, işten eve dönerken gibi zamanlarda uzun zamandır aramadığınız insanları arayarak bu stresten kurtulabilirsiniz.
  8. Trafikte strese giren insanlar, trafiğin oluşunu kabul etmeli strese girmemelidir. Bunun için dinlendirici ve sakinleştirici müzikler dinlenebilir.
  9. Eve misafir geldiği zaman ise mükemmel ağırlama yerine birlikte geçen vaktin hoş sohbet içinde olmasına dikkat edin
  10. Karşılıklı ilişkiler içerinde stres oluşturabilecek olaylardan olabildiğince kaçınabilmek için karşı taraf dinlenmeli anlanmalı ve empati kurulmalıdır bu sayede stres oluşturacak olaylardan kaçınabilirsiniz.

Stresle başa çıkma teknikleri olarak bu 10 maddeyi dikkate alıp hayatınıza geçirmeniz dahilinde çok daha huzurlu ve stressiz bir hayat yaşayabilirsiniz.

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (LÜTFEN YAZIYA OY VERİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ