Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir?

Taşeron İşçilere Kadro Sözü İle İlgili Yapılan Çalışmalar Nelerdir? Taşeron, büyük bir iş yapmayı üstlenen firmadan iş alan, işin herhangi bir bölümünü onun hesabına yapan küçük üstencidir. 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde iş güvencesine dayalı birkaç yükümlülükler 30 işçiden daha az işçi barındıran mekânları kapsamaktadır. Bu nedenle işverenler belirli iş bölümlerini taşeron işçisine vererek bu işlerin topyekûn hallolmasını sağlıyor aynı zamanda kendi kadrolarını küçültüyor ve bir bakıma kendi üretim ve iş maliyetini azaltıyordur.

Ülkemizde Taşeronlaşma Oranı Nedir?

Örnek verecek olursak inşaat hizmetlerini taşeron bir firmaya veren devlet kurumu veya özel kurum, kendi işçilerini kadrodan çıkarmakta ve buna dayanarak çalışan giderini azaltmaktadır. Şunu da belirtmek gerekiyor ki Türkiye’de 1 milyon 700 bin taşeron işçisi var ve bu sayı incelediğim grafiklere göre 21.yüzyıl itibariyle hayli artış göstermekte. Ülkemizde taşeron işçilerinin birer iş kanununa ihtiyacı var, örneğin kadrolaştırılıp devlet desteği sağlanması gibi, iş kazalarının yüzde 90 gibi muazzam korkutucu oranı taşeron firmalarda patlak veriyor ise hukuk ve sosyal devlet anlayışı ile yönetiliyorsak devletimizin bu konuya bir el atması gerekiyor. Taşeron işçilerimizin yüzde 50’lik kısmını oluşturan yaş aralığı ise 25-40 yaşlarıdır.

Bundan çıkaracağımız sonuç ise orta yaş grubuna ve ev geçiren işçilerimize sağlıklı ve destekli iş olanakları sağlamak, gelecek nesillere yatırım yapmamız demektir, neticede bu insanlar emekli kişiler değillerdir. Bir diğer en önemli konu ülkemizin belirlediği asgari ücretin altında çalışmalarıdır, bu alın teri ile kazanılan maaş sadece 1.200 Türk Lirasının altındadır (İstanbul’da ev geçindirme maliyetinin hayli fazla olduğunu tahmin edebiliyoruz.). Ayrıca sendikalarca yapılan araştırmada her 5 taşeron işçisinin 4’ü kendini iş güvencesi altında bulmadığını düşünüyor.

Taşeron İşçileri Kadro Heyecanı Yaşıyor

Taşeron işçilere kadro sözü ile ilgili yapılan çalışmalar nelerdir? Sorusu her taşeron işçisinin aklını kurcalayan bir diğer önemli husustur. Taşeron işçileri geçen sene kadroda yer alma heyecanı yaşarken ülkemizde gerçekleşmiş ve 250 şehit verdiğimiz üzücü girişim sebebiyle taşeron emekçilerinin kadro bekleyişi bir süreliğini askıya alındı. Bakanlıklar Başbakanlık tarafından bir çalışma programı bekliyor, bizde bu vesile ile tüm çalışanlarımıza kolaylıklar diliyoruz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ