Teknik Şartname Nedir?

Teknik Şartname Nedir?

Satın alınacak bir malı ya da yapılacak olan bir işi bütün ayrıntıları ile tanımlayan, işin hangi standartlarda yapılması gerektiğini gösteren belgeye, teknik şartname denir. Teknik şartnameler, taraflar arasında birer sözleşme hükmündedirler. Bahse konu olan malın/işin kullanımı devam ettiği sürece, teknik şartnameye başvurulur. Dolayısıyla şartnamelerin uzman kişiler tarafından hazırlanması önem arz etmektedir.

Özel ve kamu kuruluşları teknik şartnameler hazırlayabilirler. Özellikle kamu kurumlarında, hizmeti alacak kurumun ihtiyacına göre şartname hazırlamada yetkili kişi idaredir. Ancak istenen vasıflara haiz bir uzmanın olmadığı ve teknik bilginin yetersiz kaldığı durumlarda, teknik şartname hazırlama işi dışarıdan bir danışmana ya da danışmanlık firmasına verilebilmektedir. Bu durum hizmet alımı ihale kanununda da dile getirilmiştir. Belli bir üst limitin altındaki alımlarda, dışarıdan teknik şartname danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Teknik Şartname Nedir?

Teknik Şartname Hizmeti Ne Demektir?

Kurumlar ister özel olsun ister kamu; bir misyonu, işi, ya da bir projeyi en iyi şekilde tamamlamak isterler. Projelerin başarıya ulaşmasındaki en önemli faktör projenin teknik ihtiyaçlarını en iyi şekilde tanımlayarak, gerekli mal ve insan kaynaklarını en rantabl şekilde ortaya koymaktır. Kurum bünyesinde ihtiyaç duyulan çalışma/proje ya da alınacak herhangi bir ürün için, yeterli teknik donanıma sahip kişilerin bulunması her zaman mümkün değildir. Bu durumda işimize yarayacak en önemli belge olan teknik şartnameyi bu işin uzmanına vermek mantıklı olacaktır. Ülkemizde ve dünyada bu şekilde hizmet veren birçok firma ve kişi bulunmaktadır.

Kaliteli Bir Danışmanlık Hizmeti

Şartnamelerde teknik vasıflara ve ifadelere yer verilir. Ancak belli bir marka, patent, kaynak veya ürün özellikle belirtilemez. Ayrıca şartnamede malın/işin, her türlü diğer teknik özelliklerini, şüpheye yer bırakmayacak net ve anlaşılır şekilde, kesin yargılar ile tarif edilmesi önemli bir husustur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ