Teknoloji Tasarım Dersi Ne Zaman Kaldırılacak ?

Teknoloji Tasarım Dersi Ne Zaman Kaldırılacak ?

4+4+4 eğitim sistemi ile birlikte Teknoloji Tasarım dersi ne olacak? Hazırlanan ders planına göre Teknoloji Tasarım dersi bundan sonra 3 yıl yerine yani 6, 7 ve 8. sınıflar yerine, 2 yıla düşürülerek 7 ve 8. sınıflarda işlenecek. Haftalık 30 saat olan önceki müfradatta eğitim gören öğrenciler son kez 6, 7 ve 8. sınıflarda 3 yıl süre ile teknoloji tasarım dersini, önceki klavuz kitaba göre işleyecekler.

Bu yıldan itibaren yeni klavuza göre 35 saatlik ders saati içinde öğrenciler 7. sınıftan itiberen teknoloji tasarım dersini zorunlu olarak işleyecek ve 8. sınıftada devam edecekler. Teknoloji Tasarım dersi kaldırılmayacak.. Sadece 6. sınıflarda kaldırılıp 2 yıla indirildi. 7 ve 8. sınıflarda yenilenen klavuz kitap ve müfredata uygun olarak 4+4+4 eğitim sisteminde yerini koruyarak devam edecek.

Teknoloji Tasarım Dersi Ne Zaman Kaldırılacak ?

Seksenler dizisindeki babanın “icat çıkartmayın başıma” sözü toplumumuzun, icat yapmaya yönelik olumsuz tavrını göstermektedir. Türkiye için bu nedenle, Teknoloji Tasarım dersi mutlaka olmalı ve devam etmelidir. Şu var ki Teknolji Tasarım dersinin uygulanmasında, Teknoloji Tasarım öğretmenleri yalnız bırakılmışlardır. Atölyeler önemsenmemiştir. Sınıfların bölünmesi tartışmaları hala devam edebilmektedir. Bütün bunlarla birlikte dersle ilgilide beklenti büyük olmuştur.

Sonuçta her okulda 1 tane fikir ve mucit çıksa 40.000 mucit eder. Yetmez mi? Dersin genel amacı; öğrencilerin karşılaştıkları sorunlara takılıp kalmak yerine, çözüm üretip uygulayan bireyler olmalarını sağlamaktır ki buna hiç ihtiyacımız yok mu? Veliler derse karşılar, eğitimli öğretmenlerimiz bile karşılar. Çünkü sınavda çıkmıyor ve angarya olarak görülüyor.

Çok bilgili ama üretmeyen öğrenci artık bir şey ifade etmiyor. Yetişen insan öğrenmeye devam edip, kendini güncelleyen ve üretebilien insan olmalıdır. Bu duruma, öğretmenler içerisinden karşı çıkıp 5. sınıflarda bile olmalıydı diyenler olduğu gibi, aslında 3 yıl teknoloji tasarım için fazla, iki yıl olması iyi ve yeterli diyenlerde var. Bu kişiler illa kaldıralacaksa 8. sınıfta kaldırılmalı, 6. sınıfta devam etmeli diyorlar. Çünkü 8. sınıfta sınavların yüzde olarak yoğun olduğu yıl ve bu durumun telaşı, öğrenci ve velinin dersi yük olarak görmesine sebep oluyor. Motivasyon sağlanamıyor.

Teknoloji tasarım dersinin 6. sınıflardan kaldırılmasına, zamanla 7 ve 8. sınıflardanda kaldırırlar şeklinde, karamsar bakanlar da var. Sonuçta teknoloji tasarım eski sistemin öğrencileri tarafından son kez 3 yıl olarak işlenecek. Fakat 4+4+4 le gelen haftalık 35 saat ders görecek öğrenciler teknoloji tasarım dersini 7 ve 8. sınflarda zorunlu ders olarak, yenilenen klavuz ve müfredata uygun olarak görecek, eğitim alacaklar.

Teknoloji tasarım dersinin geleceği ne olacakla ilgili olarak planda yer verilerek resmi makamlarca gereken cevap verilmiştir. Bu plan üzerine sürekli dedikodular üretmek yerine derse motive olup hakkını vermek daha önemlidir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ