Thomas Edison Kimdir?

Thomas Edison Kimdir? Thomas Edison denince akla ilk olarak ampulü icat eden kişi gelmektedir. Thomas Edison sadece Ampulü icat etmemiştir tam 1097 tane icadın patentini alarak büyük bir çalışma azmi göstermiştir…

Thomas Edison Kimdir?

11 Şubat 1847 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde dünyaya gelen Thomas Edison dünya üzerinde yaşamış en verimli mucitler arasında gösterilmektedir. Tüm yaşamı boyunca göstermiş olduğu çalışma azmi tüm insanlığa örnek olması gerekmektedir. Babasının adı Samuel Edison, annesinin ise Nancy Matthews Elliott’dur. Thomas Edison 7 kardeşten en küçüğüdür.

Thomas Edison eğitim yaşamına oldukça başarısız bir şekilde başlamıştır. Okula başladıktan 4 ay sonra algılama sorunu nedeniyle okuldan alınmıştır. Okuldan alındıktan sonra ise evlerinin kilerinde oluşturduğu kimya laboratuarın da kimyasal deneyler yapmaya başladı. Birçok kimyasal deneyi burada deneyen Edison’un Ampulü icat etmesinin temelleri de burada atıldı. Burada yapılan çalışmaları neticesinde kimseden yardım dahi almadan bir telgraf makinesi icat etmiştir.

Thomas Edison’un ailesi fakir olduğu için 12 yaşlarına geldiğinde trende meyve ve dergi satmaya karar verdi. Bir süre sonra işlerini ilerleterek trene bir baskı makinesi kurdu bu baskı makinesi ile trende haftalık dergi çıkarıyor bu yolla oldukça iyi paralar kazanıyordu. Fakat bir kaza sonucunda trende yangın çıkar ve kurduğu bu baskı makinesi ile birlikte işini de kaybeder. Trende oluşan bu kaza sonrasında yangın çıkar ve bu yangından yara alarak kurtulan Thomas Edison’un kulağında işitme kaybı da yaşanır. Bunca olumsuzluğa rağmen yılmayan Thomas telgrafçılık yapaya karar verir ve Kanada’da bir telgrafhanede yaklaşık olarak 10 sene civarında çalışır.

1868 yılında icat ettiği elektrikli kayıt aletini kimseyi satmayı başaramadı ve oldukça yüklü miktarda bu alet’in icadı yüzünden borca girmiştir. Borçlarını ödemek için New York’a giden Thomas Edison burada küçük bir arsa alır ve kendine ufak bir ev yapar. Buraya yerleştikten bir süre sonra da ünlü otomotiv devi kurucusu Henry Ford burada bir arsa alır. Henry Ford’un buraya taşınması ile oldukça yakın ilişkiler kuran bu ikili ömürlerinin sonuna kadar sağlam dostluklarını devam ettirmişlerdir.

Thomas Edison hayatı boyunca iki evlilik gerçekleştirmiştir. Son evliliği14 Şubat 1886 tarihinde 19 yaşında bir genç kız ile evlenen Thomas Edison  bu evliliğinden 3 çocuk sahibi olmuştur. Aynı zamanda bir iş adamı da olan Edison, bu genç hanımdan olan çocuklarından Charles adındaki oğlu Thomas Edison’un ölümünden sonra şirketlerin başına geçmiştir.

1879 yılında meşhur olduğu elektrikli Ampulü üretmiştir.1880 yılında ise ürettiği bu ampullerin tanesini 2,5 dolara sattı.1883 yılında ise şuan kullandığımız Ampulü tam olarak geliştirmiş ve insanlığın en önemli dönüm noktalarından birini gerçekleştirmiştir.

Edison’un birçok icadı orijinal olmakla birlikte var olan icatları da geliştirmesi ile de birçok icat geliştirmiştir. Patentleri sadece Amerika’da değil İngiltere, Fransa ve Almanya tarafından da onaylıdır.

Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihide New Jersey’de şeker komasına girerek vefat etmiştir. Ölümünün ardından Amerika Birleşik Devletlerinde 1 dakikalığına tüm elektrikler söndürülmüştür…

Thomas Edison Kimdir?


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ