Türkiye’de Boşanma Oranlarının En Yüksek Olduğu İlk 10 Şehir

Türkiye’de Boşanma Oranlarının En Yüksek Olduğu İlk 10 Şehir

Her geçen gün boşanma davaları artıyor. Peki, Türkiye’de Boşanma Oranlarının En Yüksek Olduğu İlk 10 Şehir hangileri? Sizler için araştırma yapan yazar ekibimiz, ülke genelinde ki boşanmaların yoğunlukta olduğu şehirleri yüzdeleriyle beraber sunuyor. Bu listeye göre ilk sırada İzmir var!

İzmir, %6’lık bir boşanma payı ile beraber Türkiye’de en fazla boşanan il olarak görülüyor. İkinci sırada ise İstanbul geliyor. 2017 yılı itibariyle İstanbul’da boşanma oranı %5 olarak bildirilmiş. Üçüncü sırada yer alan Antalya, pastadan %4,7’lik bir pay almış! Bunun yanı sıra Yalova ve Muğla’da %4,5 oranıyla 4. Ve 5. Sırayı elde etti!

Diğer 5 şehir hangileri?

Türkiye’de Boşanma Oranlarının En Yüksek Olduğu İlk 10 Şehir listesinde ilk beş şehre yer verdik. Bunun dışında diğer boşanma davalarının yoğun olduğu şehirler;

  • Ankara %4
  • Tekirdağ %3,8
  • Balıkesir %3,3
  • Denizli %3
  • Adana %2,5

Olarak devam ediyor! Doğu illeri ise kendi alanlarında en az boşanmaları barındıran ve aynı zamanda bekar nüfusun yoğunlukta olduğu iller arasında gösteriliyor. Daha çok sahil kesimlerinde yer alan illerde ki boşanma oranlarının daha yüksek olması, bu durumda ise Batı kültürünün, Doğu kültürüne nazaran daha ön planda yer almasını destekliyor. Türkiye’de Boşanma Oranlarının En Yüksek Olduğu İlk 10 Şehir adı altında sıraladığımız tüm bu iller, 2017 yılı itibariyle genel istatistikler üzerinden hesaplanmaktadır. Her yıl ülkemizde ortalama 500,000 ila 1 milyon arası çift boşanmaktadır. Mahkemelere başvuran illerde ki istatistiklere göre rakamlar hesaplanmıştır.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ