Unutulmaz Tour De France Anları

Unutulmaz Tour De France Anları

 

1- 1985’de Bernard Hinauld beşinci defa Tour de France şampiyonu olduğu zaman onun en büyük yardımcısı ise Amerikalı bir efsane isim olan Greg LeMond‘du. 1986’da ise Lemon’a yardımcı olacağını açıklayan Hinauld, yarış Pireneler’e geldiği zaman yeniden şampiyon olabilmek adına LeMond’a karşı atakta bulunmuştur. Bu ise büyük bir rekabetin ilk adımı oldu

2- Zor günler yaşasa bile Lance Armstrong sporun bu derece büyüyebilmesinde en büyük paya sahip isimlerden bir tanesidir. 2001’de Lance Armstrong’un atak yapmasından önceki yarışta Jan Ullrich‘e attığı o bakış ise efsaneler arasına girmeyi başarmıştır.

3- Eddy Merckx efsanesi 1969’da yapılan Tourmalet yarışında doğmuştur. Henüz ilk yarışı olmasına rağmen Torumalet’te atak yapmış ve herkesi geride bırakarak böylelikle ‘Cannibal‘ yani yamyam lakabına da sahip olmuştur.

4- Genellikle sporlarda şampiyon olanlar konuşulsa da bu öyle bir spor ki kaybedenlerin de özellikleri her zaman akıllarımızda yer etmeye devam eder. Takım kaptanı için büyük bir fedakârlık yapan Rene Vietto ise akıllarımıza kazınmış durumda. Yarışın başlangıcı sırasında Rene Vietto takım kaptanı olan Antonin Magne‘nin yardımcısıydı. Fakat yarış başlangıcında 4 adet etabı kazanmış olmasıyla büyük popülariteye ulaşmış ve kazanma olanağı da doğmuştur. 16. etaba gelindiğinde Magne’nin düştüğünü öğrenmiş olan Vietto, geri dönerek Magne’ye yardım etmiştir. Kazanamamış ancak bir kahraman olmuştur.

5- Bartali bir önceki yılın şampiyonu ve Coppi de yükselen bir yıldızdı. 1949’daki Briançon etabı sırasında ikisi yalnız kaldıklarında Coppi gideceği esnada Bartali yarışı o gün berabere bitirmelerini, ertesi gün Tour’u Coppi’nin kazanacağını söylemiş ve dediği gibi olmuştur.

6- 1987’de av kazasında yaralanan Greg LeMond‘un Tour de France’e katılıp katılmayacağı kesin bile değildir. Fakat LeMond bu yarışta birden atağa kalkmış ve 50 saniye ardından geldiği rakibine 8 saniye fark atarak şampiyon olmuştur.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ