Warren Buffet Kimdir?

30 Kasım 1930 tarihinde dünyaya gelen Warren Buffet  ABD’li bir iş adamıdır.2008 yılında 62 milyar dolarlık serveti ile Dünyanın en zengin insanı olmuştur.2015 yılında ise Dünyanın en zenginleri listesinde 4.sırada kendine yer bulmuştur.

Warren Buffet Kimdir ?

Warren Buffet girişimci kişiliğinden ziyade bir hisse senedi yatırımcısı olarak tanınmaktadır.Sıcak kanlı sevecen ve hayır sever kişiliği çevresi tarafından çok sevilmektedir.Şuan  Berkshire Hathaway adlı şirketin tek sahibidir.2012 yılında Time dergisinin yaptığı araştırmalarda dünyanın en etkili insanlarından biri olarak gösterilmiştir.

ABD tarihinin en büyük bağışını 2006 haziran ayında gerçekleştiren Buffet , kendi yatırım şirketinin hisselerinden olan 10 milyon adet hisse senedini (3.1 milyar dolar) Bill ve Melinda Gates vakfına bağışlamıştır.Warren Buffet borsa ile babası sayesinde tanışmıştır çünkü babası Borsa Simsarlığı yapmaktaydı.

Kardeşler arasında ortanca bir konuma sahip olan Buffet , daha 5 yaşındayken çevresindekilere zengin olacağının sinyallerini dedesinin dükkanından aldığı kola şişelerini satarak fark ettirmiştir.

Daha 11 yaşındayken ilk hisse senedi yatırımını gerçekleştirmiş ve değer kazandığı anda satmaya başlamıştır.Bu yaşlarda edindiği en büyük tecrübe hisse senetlerini ne kadar uzun bekletirse karının o kadar fazla olacağıydı.İlköğretim hayatını Rose Hill adlı okulda gerçekleştirmiştir.1947 yılında liseden mezun olduğunda üniversiteye gitmeyi düşünmeyen Buffet babasının zoru ile Pennsylvania Üniversitesi’ne gitti burada iki yıl geçiren Buffet babasının 1948 seçimlerini kaybetmesiyle  Omoha’ya tekrar döndü ve University of Nebraska-Lincoln’e transfer oldu ve üniversite hayatını 3 yıl içinde bitirerek mezun olmayı başardı.1951 yılında Columbia Business School’a girerek yüksek lisans derecesi almayı başarmıştır.

Bir dönem babasının sahibi olduğu şirkete yatırım yaparak bir çiftlik satın almayı başardı.Boş durmayı sevmeyen bir kişiliğe sahip olan Warren , borsa simsarı olarak çalışırken Nebraska üniversitesinde yatırım ilkeleri dersi vermeye başladı.

İlk yatırım ortaklığını 1956 yılında gerçekleştiren  Buffet , Buffett Associates Ltd.‘yi kurdu.Buu şirketi inanılmaz seviyelere taşıyan Buffet  1965 yılında şirketin kontrolünü tamamen eline aldı.1979 yılı Warren Buffet için inanılmaz başarılı bir yıl oldu bu yılda ilk kez Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde  ilk 400’e girmeyi başardı.

1979 yılında ABC medya şirketini satın alan Buffet 1985 yılına geldiğinde şirketi 3,5 milyar dolara satıp büyük kar elde etmiştir.

1952 yılında evliliğe ilk adımını atan Buffet 3 çocuk sahibidir.25 yıllık bu evliliğin ardından boşanmadan ayrı yaşamaya karar verdiler.2004 yılında vefat eden eşinin ardından 2006 yılında uzun bir ilişki yaşadığı Astrid Menks ile ikinci kez dünya evine girmiştir.

Buffet’e 2012 yılında prostat kanseri teşhisi konmuştur.Yazımı Buffet’in iş hayatı ile ilgili söylediği bir sözle sonlandırmak istiyorum..

Bir bɑlığɑ kɑrɑdɑ yürümenin ne olduğunu ɑnlɑtɑbilir misiniz? Kɑrɑdɑ bir günlük yürüyüş, onun hɑkkındɑ bin yıl konuşmɑktɑn iyidir. İş hɑyɑtı dɑ böyledir…

Warren Buffet Kimdir Warren Buffet Kimdir Warren Buffet Kimdir Warren Buffet Kimdir Warren Buffet Kimdir


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ