Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Düşme Nedenleri

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Düşme Nedenleri

Bu yazımızda sizlere Kredi Notu Neden Düşer? kredi notu yükselmesi için neler yapılması gerekir detaylı bir şekilde aktarmaya çalışacağız…

Kredi Notu Neden Düşer?

Günümüzde insanımızın en çok kafasına takılan soruların başında Kredi Notu Neden Düşer? sorusudur. Kredi notunda oluşan not durumunun nasıl hesaplandığını bilmeyen kullanıcılar ani kredi notu yükselmelerinde ve ani kredi notu düşüşlerinde neden kredi notum düştü gibi kendi kendilerine sorular sormaktadırlar.Bizlerde kullanıcılarımıza faydalı bilgiler vermek amacıyla bu yazıyı kaleme aldık.

Kredi notu vatandaşların alım gücünü etkileyen en önemli etmenler arasında gösterilmektedir. Kredi notu düşük olan bireyler istedikleri zaman kredi çekemedikleri gibi düşük kredi limitine sahip kredi kartı dahi alamamaktadırlar. İşte tüm bu olumsuz durumların önüne geçmek için sizlere kredi notu düşme nedenleri nelermiş aktaracağız.

Kredi Notu Düşme Nedenleri

1- Kredi Kartı Borcunuzu Zamanında Ödemiyorsanız Kredi Notunuz Düşer

Kredi kartı borcunuzu 1 gün dahi geç ödediğiniz takdirde 1 ay ödememiş gibi kredi notunuz ciddi düşüş yaşar. Bu nedenle kredi kartı dönemlik borçlarınızı zamanında ödemeye dikkat edin. Bu sayede kredi notunuzun düşmemesini sağlayabilirsiniz.

2-Banka Kredi Borçlarınızı Zamanında Ödemiyorsanız Kredi Notunuz Düşer

Tıpkı kredi kartı borçlarında olduğu gibi eğer ki  kredi borçlarınızı zamanında ödemiyor ve ödemeyi unutuyorsanız kredi notunuz düşer. Bu nedenle ödeme günlerinizi unutmamaya özen göstermelisiniz ki bankaların gözünde borcuna sadık müşteri profili çizebilesiniz..

3- Vadeli veya Vadesiz Hesaplarınızda Para Bulundurmuyorsanız Kredi Notunuz Düşer

Bankalar sizin her hesap hareketinizi tıpkı dedektif misali findeks gibi önemli kredi kuruluşlarına iletir. Bu nedenle uzun süredir Hesaplarınıza para giriş çıkışı gerçekleştirmiyorsanız kredi notunuz düşecektir. Bunun için mutlaka alışverişlerinizde kullanmak için bir hesap hareketi olduğunu göstermek için hesaplarınız giriş çıkış yapmalısınız.

4-Fatura Borçlarınızı Geciktiriyorsanız Kredi Notunuz Düşer

Fatura borçlarınızı geciktirmeniz halinde de kredi notunuz düşecektir. Her ne kadar bankayla ilişiği olmayan elektrik, su ve İnternet gibi faturaların bankayla bağlantısı olmadığını düşünseniz de bu tür ödeme gecikmeleriniz kredi notunuzu tutan kuruluşlara anında iletilmektedir.

5- İşsiz Olduğunuzda da Kredi Notunuz Düşüşe Geçer

İşsiz olduğunuzdan dolayı da kredi notunuz düşer. Her ne kadar ödemelerde sıkıntı yaşamayan bir profil çizseniz de eğer ki sistemde sigortasız ve işsiz gözüküyorsanız kredi notunuzda ciddi düşüşler gözlemleyebileceksiniz.

6- Devlet Kurumlarına Borcunuz Varsa Kredi Notunuz Düşer

Devlet kurumlarına vergi, resim ve harç gibi borçlarınız var ve bunları ödemiyorsanız da kredi notunuzda düşüşler görürsünüz.

7- Kredi ve Kredi Başvurularınızdan Ret Cevabı Alıyorsanız Kredi Notunuz Düşer

Bankalara kredi ve kredi kartı başvurusu yapıyor ve sürekli ret cevabı alıyorsanız kredi notunuz ciddi anlamda bu durumdan hasar görecektir.

8- Kefil Olduğunuz Kişi Ödemeleri Aksatıyorsa Kredi Notunuz Düşer

Kefil olduğunuz kişinin ödeme performansı da sizi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle ya kefil olmamalısınız ya da kefil olacak kişinin ödeme performansını göz önünde bulundurmalısınız.

Böylelikle Kredi Notu Neden Düşer?  kredi notu düşme nedenleri neler olduğunu detaylı bir şekilde sizlere aktarmış olduk diğer faydalı bilgiler kategorisi altındaki yazılarımızda görüşmek dileğiyle…

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (LÜTFEN YAZIYA OY VERİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ