Yaş Nasıl Hesaplanır?

Yaş Nasıl Hesaplanır?

Yaş her işin başı oldu çıktı. Halbuki “akıl yaşta değil, baştadır” prensibi medeniyetimizin önemli ölçülerinden birisidir. Yine de, akıl baliğ olmadan “adam” sayılmak söz konusu olmuyor. Modern çağda ise, akıl baliğ olmak da yetmiyor. 18 yaşına girmeyen kişiler birey sayılmıyor. Bundan dolayı çoğu kimsenin 18 yaşını kovalaması ve bu yaşla ilgili birçok hayalinin olması doğaldır. 18 yaşına ne zaman gireceğim? Ne zaman büyüyeceğim? gibi suallerin ardı arkasının kesilmemesinin en büyük sebebi, ülkece adamlığa ve de kala alınmaya duyduğumuz iştiyak. Bir de, “ehliyet alma” merakı…

Peki Yaş Nasıl Hesaplanır?

Yaş, yıl birimiyle tespit edilen bir zaman tespitidir. İnsanın doğumundan ölümüne denk kullanılan bir zamandır. Sıfır yaşında doğan birisinin bir aylık, iki aylık ve on ikinci ayın sonunda da birinci yaşa girer. Bu süreç ölümüne denk sürer.  Her yaşın unutulmaz kılınması için de insanoğlu tarafından da doğum günü icat edilmiştir. Miladi yıla göre yapacağımız hesapta dikkat edilecek husus şudur: İçinde bulunduğunuz yıl içerisinde gün aldığınız yaş, doğumundan şu zamana kadar sonlandırdığınız günler ise, doldurduğunuz yaş olarak ifade edilir.

Yaş hesaplama Misal olarak; 3 Aralık 1990’da doğan birisi için 14 mart 2017 yılındaki yaşı, 27 değil, 26’dır. Daha doğrusu ise, doldurulan gün veya yaş 26, gün alınan yaş ise 27’dir. Gün alınan yaş, doldurulmaya başlanan yaşı ifade eder ve kişinin doğduğu güne girmesiyle 27 yaş da doldurulmuş olur. Daha sonra kişi için yeni yaştan gün alma döngüsü başlar.

Resmi Kurumlar İçin Hangisi Kale Alınır?

Doldurulan yaş mı, yoksa gün alınmış yaş mı resmi kurumlarda geçerlidir? Aslında bu durum resmi makamlarca yapılacak duyurularla netliğe kavuşturulur. Mesela herhangi bir kurumun mart 2017 için açtığı sınava başvuracaklar için çıkarılan yaş kriterinde şu ifadelere yer verilebilir: “27 yaşından gün almamış olmak” Bu durumda 2017’de 27 yaşından gün alan 1990 seneli herkes için sınav imkansız hale gelir. Ay olarak Marttan sonra doğmuş kişiler de buna dahil edilir. Mesela 3 aralık 1990’da doğan birisi, Mart itibariyle 27 yaşına henüz girmemiş olsa da, yıl olarak 27 yaşından gün aldığı için sınav hakkını kaybeder.

Dolayısıyla hangi yaş biriminin geçerli olduğuna dair sorunun cevabı resmi kurum tarafından yapılan duyurularda yer alır. Buna göre yaşınızı yeniden hesaplayarak, doldurduğunuz ve gün aldığınız yaşa göre resmi işlemlerinizi yapabilirsiniz.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ