Yeni Kimlik Kartı Özellikleri

Yeni Kimlik Kartı Özellikleri

 

Nüfus cüzdanlarının yerini akıllı kimlik kartları alırken bu yeni kimlik kartı özellikleri nelerdir ve nasıl kullanılır gibi akıllarda yer alan sorulara değineceğiz.

Akıllı Kimlik Kartlarının Kullanımı

Meclis Genel Kurulu tarafından kabul edilen yeni düzenlemelere göre 10 sene süreyle geçerliliğini koruyacak yeni kimlik kartı ne işe yarayacak ve nasıl kullanılacak?

Kısmen pasaport yerine geçebilecek ve nasıl akıllı kimlik kartları kredi kartı boyutunda olacak ve erkeklerde ayrı kadınlarda ayrı renk uygulaması kalkacak. Nüfus cüzdanlarında çok sık tartışmalara konu olan din bilgisiyse vatandaşların isteğine bırakılacak ve kartın çip kısmında bu bilgiye yer verilecek.

Akıllı Kimlik Kartlarının Fiyatları Ne Kadar Olacak?

Akıllı kimlik kartlarına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı torba tasarı Meclis Genel Kurulu’ndan geçti. Mevzuatta yer alan ‘nüfus cüzdanı’ ibaresi yerine ‘kimlik kartı’ ibaresi getirilirken yeni kimlik kartı ne kadar sorusu akıllara geldi. 31 Aralık 2016 tarihine dek 8 lira ücret karşılığında alınabilen akıllı kimliklerinden yasal bildirimler haricinde değiştirilme yapılması durumunda 15 lira ücret talep edilecek. Kayıp yüzünden yeniden düzenlenen akıllı kimliklerde 30 lira ödenecek.

Akıllı Kimlik Kartlarını Almak Zorunlu mu Olacak?

Akıllı kimlik kartlarında başvurular ise online sistem üzerinden randevu alınarak gerçekleştirilebilecek. Yeni kimlik kartı başvuru işlemleri Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmi sitesinden randevu alınarak yapılabilecek. Siteden randevu alan vatandaşlar yeni kimlik kartı için gerekli belgeler kapsamında belirtilen nüfus cüzdanı ve son 6 aya ait olan biyometrik fotoğrafları hazırlayarak başvuruda bulunabilecekler.

YGS Sınavında Akıllı Kimlik Kartları Zorunlu mu?

YGS sınavına girecek öğrencilerin 15. Yaşını doldurmalarından sonra yasalar gereğince resimli nüfus cüzdanı alabilecekleri belirtiliyor. Yeni kimlik kartı YGS için zorunlu mu sorusu ise resimli nüfus cüzdanına sahip olan öğrenciler için zorunlu tutulmayacak. Öğrenciler sınav girişi için başvuru yaptıklarını ibraz eden bir belgeyle Nüfus Müdürlüğü’ne başvuruda bulunarak akıllı kimlik için randevu sırası alabilirler.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ