Yıllık İzinlerde Düzenleme

Yıllık İzinlerde Düzenleme

Yıllık İzinlerde Düzenleme başlıklı bu yazımızda yıllık izinlerde her daim sıkıntı olan hafta sonlarının bu süreye dahil edilip edilmeyeceğiydi….

Yıllık İzinlerde Düzenleme

Özellikle yaz aylarında yıllık izin kullanımının artması ile gündeme düşen bu soru aslında yasalarda oldukça net bir şekilde belirtilmekte fakat bazı kötü niyetli işverenler bu durumu kötüye kullanmakta ve suistimal etmektedir. Ulusal Bayram, Bayram tatili ve genel tatillerin izin sürelerinden sayılmayacağı net olarak kanunlarda belirtilmektedir.

Bu tanıma göre net olarak 14 gün izin hakkı bulunan bir çalışan 2 hafta  sonu geçireceği için doğal olarak 16 gün izin kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda ramazan bayramına denk gelirse bu süreye 3,5 gün ilave edilir ve çalışan 17,5 gün yıllık izin kullanma hakkına sahip olur.

Hafta sonları 2 gün tatil yapan çalışanlar ise 14 günlük izin haklarına 4 gün eklemeleri gerekmektedir. Bu durumda yıllık izin 18 gün olmaktadır.

Yıllık İzin Nedir? 

Yıllık izin Nedir?, Yılık izin İş kanununa tabi olarak çalışanlar iş yerinde çalışmaya başladıkları süre içerisinden, deneme süreleri de buna dahil en az 1 yıldır çalışanlara yıllık ücretli izinler verilmektedir.

Yıllık İzin Nasıl Hesaplanır?

1-5 yıl arasında çalışanlar 14 Gün ( 5.yıl dahil )

6-15 yıl arasında çalışanlara 20 gün ( 6 ve 15 dahil )

15 yıl ve daha fazla çalışanlara 26 gün ücretli izin verilmesi zorunludur.

Bu süreler yapılan özel iş sözleşmelerine bağlı uzatılabilmektedir.

yıllık izin süreleri, yıllık izin hesaplama, yıllık izin formu, yıllık izin 2016, yıllık izin hakkı, yıllık izin dilekçesi,yıllık izin ücreti hesaplama, iş kanunu, yıllık izin, yıllık izinlerde düzenleme, yıllık izinlerde değişiklik, ekonomi haberleri, ekonomi


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ