YouTube Embed Kodu Kullanımı

bilgiliyazar.com ekibi olarak sizlere YouTube Embed Kodu Kullanımı, Youtube Embed Kodu Alma,Youtube Embed Kodu Nasıl Alınır,Youtube Embed Kodu Nerede açıklayacağız…

YouTube Embed Kodu Kullanımı

Popüler video paylaşım platformu olan Youtube’da kullanıcılar bu platformda yer verilen videoları HTML kodlarının yardımıyla web sitelerinde yayınlayabiliyorlar. Embed veya yerleştirme ismini alan bu işlemin nasıl yapıldığına e bu HTML kodların hangi amaçla kullanıldığına yazımızda değineceğiz.

Youtube Embed Kodları Nasıl Kullanılıyor?

Video paylaşım sitelerinin öncüsü durumunda olan Youtube’da her gün milyonlarca kullanıcı pek çok video yüklüyorlar. Kullanıcılar tarafından yüklenen bu videoları ya da kendi yükledikleri videoları web sitelerinde, bloglarda yer vermek isteyenler de HTML kodlarıyla sitelerine yerleştirebiliyorlar..

Embed kod olarak da bilinen yerleştirme kodlarını kullanıcılar web sitelerine ya da bloglarına eklemek istedikleri zaman siteye gömülmek istenen videoya sağ tıklayarak ‘Yerleştirme Kodunu Kopyala’ seçeneğini seçmeleri gerekiyor. Bu kod panoya otomatik olarak kopyalanacaktır.

Bu linkte 854 olarak belirtilen kısımdaki değer videonun piksel genişliğini gösterir. 480 olarak belirtilen kısımdaki değerse videonun boy değerini belirler. Yani video playerın uzunluk değeri 480 piksel olacaktır.

Bu piksel boyutlarında tavsiye edilen ayarlama değerleri olarak width değerinin %100 olarak ayarlanması oluyor. Böylelikle video sayfa genişliğinin tamamına yayılacak ve sayfada daha uyumlu bir görüntü elde edilecektir. Mobil platform kullanıcılarını da göz önüne alırsak yüzdelik değerler üzerinden anlatmamız daha anlaşılır olacaktır. Değerleri istediğiniz gibi düzenleyebilir ve özelleştirebilirsiniz.

Videonun sayfaya girişte otomatik oynatım yapmasını istiyorsanız embed kodu içerisine ?autoplay=1 kodunu ekleyebilirsiniz.

Videonun belirli aralıklarda başlayıp bitmesini isterseniz kod içerisine ?start10&end=103 ekleyebilirsiniz. Böylelikle video 10. saniyede başlayacak ve 103. saniyede bitecektir.

Youtube Embed Kod Siteye Nasıl Ekleniyor?

Kullanılan altyapıya bakılarak farklılık gösterse bile, temelde embed kodlar kaynak kodu olarak eklenir.

Blog kullanıcıları için; sitenin bütününde yer verilmesi için ‘Yerleşim’ sekmesine geçildikten sonra sayfa görünümünde ‘Gadget Ekle’ yolunda ‘HTML/Java Script’ seçeneği seçildiğinde açılan pencereye kod yapıştırılıp kaydedilebilir.

 

UYARI: Bu yazının tüm hakları BilgiliYazar.com'a aittir. "www.bilgiliyazar.com" biçiminde aktif bağlantı verip açık kaynak göstererek içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip başlatılacaktır. ©
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (LÜTFEN YAZIYA OY VERİNİZ)
Loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ